ADVERTISEMENT

Can You Pass This Difficult Mental Agility Test?

Only the smartest will prevail!

#knowledge

ADVERTISEMENT

What are your thoughts on this subject?
215 Comments
jjborneo
Q.7 was correct. It stated 'no limits' on purchases. 5 for $1 = 20c each. Easy
0
Aug 12, 2020 12:18AM
Janet Rubas
yep...cost of extra apple should be $.40
0
Aug 10, 2020 1:46PM
Stephen Morey
Robert Wasko, no money was saved. Money was spent.
0
Aug 4, 2020 7:42AM
Gilbert Barsky
question 7 should have been vetted before being accepted as a valid question.
3
Jul 30, 2020 12:39AM
Robert Wasko
I beg to differ on the answer to question 7. 16 apples at the regular price would be $6.40. At the sales price, 15 apples would be $3.00. The issue is the price of the 16th apple. Nothing in the question suggests that the 16th may be purchased at the sales price of $0.20. If that were the case, the sales price should be stated as $0.20 per apple provided you but a minimum of 5 apples; but that is not what it says. To get the sales price you must buy a multiple of 5 apples. The single apple should be at the regular price of $0.40 giving an actual cost of $3.40, thereby saving $3.00, not $3.20.
2
Jul 29, 2020 6:15PM
ladylumberjack
Number 8 said I was correct, but I wasn't.
1
Jul 27, 2020 4:53PM
DOSHog
ninakamwene, Must be great wine. There were only 9.
0
Jul 23, 2020 4:29AM
DOSHog
thehangers, look at a calendar
0
Jul 23, 2020 4:28AM
DOSHog
Terry Clark, They forgot to tell you that when you buy 3 dozen, the price drops for all.
0
Jul 23, 2020 4:24AM
DOSHog
Lyn MacDonald, look at a calendar.
0
Jul 23, 2020 4:21AM
DOSHog
drogo, but . . . 6.40 - 3.20 = 3.20.
0
Jul 23, 2020 4:17AM
DOSHog
willcoyote, First letter of the names of the months.
0
Jul 23, 2020 4:13AM
DOSHog
Sharon Thomason, JFM = January, February, March. Need I go on?
0
Jul 23, 2020 4:12AM
DOSHog
Robin Cundall, 20% = 1/5. 1/5 of 2 is .4, not .04
1
Jul 23, 2020 4:08AM
therandolph
9/9, not sure what the problem is.
3
Jul 22, 2020 1:11PM

People also liked